SIK SORULAN SORULAR

DaskJet tecrübesiyle sorgulamalarınızı gerçekleştirin, anında poliçe satın alın!

Deprem ve depremden kaynaklanan yangın, infilak, yer kayması ve tsunami risklerine karşı, sigortalı konut sahiplerine maddi güvence sağlar.

DASK zorunlu sigorta türlerinden biridir. Zorunlu olmasının haricinde gerekli olan durumlardandır. Deprem ile oluşacak hasarlar için önden önlem alınması gerekir. Ayrıca ev satışı ve alımı sırasında DASK sigortası olmaması halinde işlem yapılamamaktadır.

Merak edilen konuların başında DASK zorunlu deprem sigortasının sonradan iptal edilip edilemeyeceği yer alır. Sigortanın adından da anlaşılacağı üzere zorunlu poliçeler arasında yerini alır. Bu nedenle maalesef iptal edilen sigorta türlerinden biri değildir. Ancak belirli durumlarda sigortanın iptali söz konusu olmaktadır. Genel kurallar içerisinde yer alan C2 şartlarının değişmesi sonucunda iptali söz konusudur.

DASK (zorunlu deprem sigortası) nerede yaptırılacağı merak konusudur. Bu işlem sanılanın aksine basit işlemlerden biridir. Sigorta yaptırmak için sigorta acenteleri yardımcı olur. Aracı kurum olarak çalışan acenteler sayesinde istenilen sigortayı yaptırmanız mümkündür. En yakın güvenilir ve bilindik sigorta firmasına giderek DASK sigortanızı yaptırmanız kolaydır. Evinizi sağlama alarak hayat boyu koruma sağlayabilirsiniz.

DASK yenileme indirimi bireylerin ilgisini çeken durumlardan biridir. Normal fiyattan daha az ödeme yapmak her müşteriyi ilgilendiren konulardandır. DASK yenileme indirimi isminden anlaşılacağı üzere sigortanın bitmesine yakın sunulan promosyondur. Sigorta bitimine 2 ay kala ve bitiminden 1 ay sonraya kadar toplamda 3 ayı kapsar. 3 ay içinde yenilendiği taktirde yüzde 10 ile yüzde 30 aralığında indirim sağlanır. İndirim yüzdesi aracı kurum ve sigorta acentesine göre değişiklik gösterir. Sigorta firması ekstra indirim sağlayabilir.

DASK sigortası yani zorunlu deprem sigortası bazı hasarları karşılar. Ancak çeşitli durumlarda ödeme yapmadığı görülür. İsminden anlaşılacağı üzere deprem ile ilgili oluşan hasarlar karşılanır. Deprem sonrasında daire veya binada yaşanan çöküntüler ve maddi kayıp hasar olarak belirlenir. Ayrıca deprem nedeniyle oluşan yangın, tsunami ve çeşitli problemler sonucunda oluşan hasarlarda DASK sigortası sayesinde hasar ödeme kapsamına alınır.

Ev satışı yaparken deprem sigortası olan DASK sigortasının zorunluluğu merak edilir. DASK sigortasının adı zorunlu deprem sigortasıdır. İsminden anlaşılacağı üzere yaptırılması gerekir. Ev satışı yapılırken sigorta olmaması halinde taşınmaz mallar başkasına verilemez. Bu nedenle ev satışı için DASK sigortası zorunludur. Aksi halde evin satışı mümkün olmaz ve çeşitli sorunlar ortaya çıkar.

Zorunlu deprem sigortası konut sigortasından daha farklıdır. Zorunlu deprem sigortasında deprem ile ilgili hasarlar karşılanır. Deprem bölgesinde yer almamız nedeniyle zorunlu hale getirilmiş sigorta biçimidir. Deprem ile meydana gelecek yangın, sel ve çeşitli sorunlarda karşılanır. Burada önemli olan depremden kaynaklı ortaya çıkan hasar olmasıdır. Aksi durumları karşılamayan sigorta biçimi olarak karşımıza çıkar. Konut sigortasında ise durum daha genel ve diğer doğal afetleri kapsar.

DASK sigortası yıllık olarak yapılan poliçe türüdür. Zorunlu deprem sigortası olması nedeniyle her yıl bitmesine yakın tekrar yenilenmesi gerekir. Ayrıca bitmesine 2 ay kala ve bittikten 1 ay sonra olarak 3 aylık süreçte indirim sağlanır. Yenileme indirimi olarak geçen promosyon sayesinde yıllar ilerledikçe tutarlar düşer. Zorunlu olması nedeniyle herkesin yaptırması gerekir. Ayrıca evi güvence altına almak ve korumak adına çok faydalı sigorta türlerinden biridir.

DASK adres kodu insanların aşina olduğu fakat tam bilmediği konulardan biridir. Dask adres kodunun bir diğer adı UAVT olarak geçer. Bu kod konutlara verilen 10 rakamlı şifre gibi bilinmektedir. 10 rakamlı kod sayesinde konutlara özel sistem girişi sağlanır. DASK adres kodu öğrenmek için birden fazla yöntem bulunur. İlk olarak e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmak mümkündür. Ayrıca nüfus müdürlüğü ve muhtarlık üzerinden öğrenme imkanı vardır.

DASK sigortasının açılımı zorunlu deprem sigortası olarak geçer. Yaptırmak isteyen kişiler DASK için nereye başvurulur sorusunu merak ederler. Başvuru için aracı kurumlardan yardım almak mümkündür. Sigorta acenteleri bu alanda hizmet vererek DASK sigortası yaptırma imkanı sunar. Tecrübeli şirketler ile iletişim kurarak sigorta acente desteği almanız basittir. Pratik şekilde prosedürleri yerine getiren müşteriler DASK sigortasını başlatmış olacaktır.

Kiracı kişilerin zorunlu deprem sigortası yani DASK yaptırma zorunluluğu kiracıların merak konusudur. Ev sahibi için DASK sigortası zorunlu olarak bulunurken kiracı için aynı durum söz konusu değildir. Kiracı DASK sigortası yaptırmak istese dahi kendi adına yaptıramaz. Çünkü mülk kendinin üzerine değildir. Bu nedenle sigorta işlemi ile ev sahibinin uğraşması gerekmektedir.

DASK sigortası gerekli olan sigorta türlerinden biridir. Zorunlu deprem sigortası olarak geçmesi sebebiyle önem teşkil eder. Çünkü gündelik hayatımızda özellikle fay hatları sebebiyle deprem riski fazladır. Türkiye deprem bölgesinde olması nedeniyle sık sık doğal afetler rastlanır. Evinizi güvence altına almak için deprem sigortası yaptırmak mantıklıdır. Çünkü oluşacak zararları ve hasarları sigorta firması deprem sonrasında öder. Bu sayede müşteri herhangi bir kayıp yaşamaz.

Konut sigortası ve DASK sigortası aynı değildir. İki sigorta birbirine sık sık karıştırılır. DASK yani zorunlu deprem sigortasında deprem ile ilgili oluşan hasarlar karşılanır. Deprem ve deprem nedeniyle oluşan hasarlar haricindeki durumlarda ödeme yapılmaz. Konut sigortasında ise bütün doğal afetler kapsam dahilindedir. Yangın, sel, su basması gibi problemler sonucunda da hasar ödemesi yapılır. DASK sigortasını konut sigortasının alt kategorisi gibi düşünmek daha doğru olur.

DASK yaptırmayana ceza olup olmadığı mülk sahiplerinin merak ettiği noktalardan biridir. Zorunlu deprem sigortası olmasına rağmen ceza uygulaması yoktur. Herkesin yaptırması gereken sigortadır. Fakat ceza uygulaması bulunmaz. Ancak sigorta olmaması nedeniyle evin satışı ve alımı gibi durumlar gerçekleşmez. Ayrıca olası deprem hasarlarında mülk sahibi mağdur olabilir. Bu durumun haricinde cezası bulunmaz.

DASK sigortası zorunlu deprem sigortası olarak geçer. Devlet tarafından deprem tehlikeli nedeniyle zorunlu kılınan sigorta biçimidir. Ancak yaptırmayana ceza uygulaması bulunmaz. Fakat zorunlu olması nedeniyle yapılmadığı taktirde ev alım ve satış işlemleri gerçekleştirilemez. Evi güvence altına alarak deprem ile doğacak maddi kayıpların önüne geçilmiş olunur. Zorunlu olmasının haricinde gerekli olan sigortalardan biridir. Aksi halde deprem sonrası evsiz kalma durumlarına şahit olunabilir.

DASK Kapsamı Dışında Kalan Yapılar

İletişime Geç