DASK için gerekli bilgiler çoğu zaman ev sahipleri tarafından yanlış bilinmektedir. Sigorta; sizi, sevdiklerinizi ve size gelir sağlayan tüm varlıklarınızı güvence altına almanızı sağlar. Hayatın her alanında var olan riskler karşısında kendinizi teminat altına almanız gerekir. Bu sigortaların en başında sağlık sigortası gelir. Eviniz ve eşyalarınız için konut sigortası, işyeriniz için işyeri sigortası ve aracınız için araç sigortası sizi farklı risklere karşı koruma altına alan sigorta türleridir.

Sigorta size beklenmedik bir durumla karşı karşıya geldiğinizde maddi giderler oluştuğundan poliçe kapsamında size destek olacaktır. Bu poliçeler sayesinde masraflarınız en aza iner yada herhangi bir masraf ödemezsiniz. Sigortalar size rahat bir şekilde yaşamınıza devam etmenizi ve herhangi bir kayıp yaşamadan risklerden korunmanıza yardımcı olacaktır.

DASK tarafından belirlenen Zorunlu Deprem Sigortası hesaplama ölçekleri ile değişkenleri her firma tarafından aynı şekilde uygulanmaktadır. DASK Zorunlu Deprem Sigortası İçin  her yıl yeni bir poliçe düzenlenir ve primleri yatırılır. Buda Zorunlu Deprem Sigortası yaptıracak yapılarla ilgili hesaplamalarda şu şekildedir:

DASK Zorunlu Deprem Sigortası Hesaplamasına Katılan Değişkenler

  • Türkiye Resmi Deprem Haritasına göre yapının konuşlandığı risk bölgesi
  • Binanın yapılış biçimi
  • Yapı yada binanın yüzölçümü

Bu değişkenlerin de dahil olduğu farklı türlerde hesaplamalarla ortaya çıkan 15 farklı Zorunlu Deprem Sigortası teminat bedeli ortaya çıkmaktadır. Bu hususlar neticesinde ortaya çıkan rakam ve teminat bedeli ile DASK tarafından belirlenen Zorunlu Deprem Sigortası bedeli tarife tutarları çarpılarak poliçenizin sigorta bedeli hesaplanmış olur. Bu noktada birim metrekare ücretlerinde meydana gelmekte olan artışlara göre, her sene DASK yani Zorunlu Deprem Sigortası poliçe ve sigorta bedelleri değişkenlik gösterebilir.

DASK İçin Bilmeniz Gerekenler

DASK yani Zorunlu Deprem Sigortası kendi geleceğiniz ve çocuklarınızın geleceğini garanti altına almanın yanı sıra, ülkemizin muhtemel bir depremdeki hasarlarının da güvencesi demektir. Bu sebeple aslında Zorunlu Deprem Sigortası hepimizin sosyal sorumluluğudur. Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) için gerekli bilgi ve belgeleri şu şekilde sıralamamız mümkün:

Öncelikle sigortalının adı, soyadı, adresi, telefonu, T.C. kimlik no gibi kişiler bilgileri gereklidir. Tüzel Kişiler için vergi numarası da eklenir. Sigortalanacak olan binanın açık adresi, tapu bilgileri, inşa edildiği sene, yapının tarzı ve hasar durumu da belgelere eklenmelidir. Meskenin yani dairenin yüzölçümü (m2) ve kullanım şeklini de içermelidir. Web sayfamızdan DASK için gerekli bilgiler ve daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Leave A Comment