Deprem Sigortası DASK

Deprem sigortası DASK olarak da bilinen bir zorunlu sigortadır. Bu sigortanın 1999’daki büyük depremden sonra Türk Devleti tarafından zorunlu hale getirilmesi onaylanmıştır. Doğal Afet Sigortaları Kurumu ( DASK ) ‘a aittir. Bu sigorta depremden sonra depremden kaynaklanan fiziksel hasar, yangınlar, patlamalar ve heyelanlar dahil binalara verilen zararı kapsar; sigorta ayrıca bina bölümleri, merdivenler, tavanlar arasında bina temelleri, ana duvarları, zeminler, çatılar, koridorlar, asansörler ve benzeri bölümleri de kapsar.

Türkiye’de depremlere karşı sigortanın önemi, öngörülemeyen risklere karşı ev ve emlak sigortasından kaynaklanmaktadır. Ev sigortasının temel amacı, karşılaşabileceğiniz ve kendi başınıza yapamayacağınız tehlikeli durumlarda fiziksel hasarı azaltmaktır, böylece depremden sonra hayatınızı doğal olarak kaldığı yerden devam edebilirsiniz.

DASK’ın Türkiye’deki depremlere karşı sigortası, bina temelleri, ana duvarlar, bina bölümlerinin ayrılması, bina bahçe duvarları, destek duvarları, çatı, zeminler, merdivenler, çatılar, koridorlar, asansörler ve benzerine karşı da koruma sağlar.

DASK

DASK zorunlu deprem sigortası, 6035 sayılı doğal afet sigortası kanunu ile Türkiye’de deprem sigortasına giren binaları içermektedir. Bunlar, tuğlaya kayıtlı konut binaları ve içinde yer alan tesisler ve ofisler ile 634 sayılı Kat Mülkiyet Kanunu’na tabi bağımsız gayrimenkul parçaları, doğal afetler sonucu Devlet tarafından yaratılan veya verilen konut binaları, henüz tanımlanmamış binalar, henüz tuğla bölümünde tanımlanan binanlar bu yasa içinde korunur.

Türkiye’de zorunlu deprem sigortasının maliyeti, azami teminat tutarının aşılmaması koşuluyla, evin veya mülkün büyüklüğü ve şekli esas alınarak hesaplanır, ve tüm bina türleri için maksimum sigorta maliyeti en fazla 320 TL olarak belirlenmiştir.

Şehrinizde herhangi bir sigorta firması veya bir banka şubesine kaydolarak çeşitli mülklerinizdeki ve evlerinizdeki depremlere karşı sigorta alabilirsiniz. Deprem sigortası DASK poliçesi alacaksanız bunu illa bir sigorta firmasına giderek yapmak zorunda değilsiniz. Sitemizde gördüğünüz gibi online olarak da bu poliçeler sorgulanabilir ve istediğiniz poliçeyi yaptırabilişiniz. Ayrıca, yıllık olarak gerekli olan yenileme işlemlerini de tek tuşla web sitemiz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

DASK zorunlu deprem sigortanızı yaptırmak için profesyonel bir ekiple çalıştığınızdan emin olmanız sizin için iyi olacaktır. Şimdi bizimle iletişime geçin.

Leave A Comment