DASK Kesintileri

DASK kesintileri ile her sene belli bir miktarda sigorta ücretinizde indirim sağlarsınız.

DASK‘ın her yıl maksimum kapsama sınırı vardır ve 2022 için bu rakam ocak ayı itibarıyla bu fiyat betonarme yapılar için 1508TL, Diğer yapılar için 1040 TL metrekare başı ödeme olarak belirlenmiştir. Sigorta tazminatı limiti, mülkün büyüklüğüne, konumuna ve inşaat türüne bağlı olacak konutun yeniden inşa maliyetini dikkate almaktadır. Ancak, bu sınır arazinin değerini içermez.

Mülkünüzün değeri maksimum tutarı aşarsa, bir konut sigortası poliçesi aracılığıyla miktarın geri kalanı için ek teminat alabilirsiniz. Sigortanızın, söz konusu yıl için DASK sigorta limitinin üzerindeki maliyetleri karşılayacağını açıkça belirtmesini sağlamak en iyisidir.

DASK bir ilk zararı engelleme sözleşmesidir. Bir deprem yaşadığınızda ilk 72 saat içerisinde hanenizde gerçekleşecek kayıpları karşılamaktadır. 72 saat geçtikten sonra konutta oluşacak bir zarar durumunda maalesef ki kapsamaz.

DASK sigortası senelik düzenli ödeme, ev tipiniz, depreme dayanıklılık gibi özelliklere göre her sene belli miktarda indirim yapar. Bu miktar, sigorta şirketlerinde en az % 2 olarak belirlenmiştir.

DASK Kapsamı

DASK kesintileri konusunu anlattığımıza göre biraz da DASK kapsamı hakkında bilgi vermemiz gerekir.

DASK bir zorunlu deprem poliçesidir. DASK ev sahibi olmak isteyenler veya evini kiralamak isteyenler için yapılması gereken bir poliçedir. DASK, konut veya emlak sigortası içerisinde yer almaz. Bir ev tutarken su, elektrik veya başka bir hizmet almak istiyorsanız DASK’a mecbursunuz.

DASK’ın mülkünüzden kaynaklanan doğrudan kayıpları karşılamak için yeterli olmadığı durumlarda, ev sigortası veya evinizin içindeki eşyaların sigortaları devreye girecektir. DASK haricinde bu sigortalarında yapılması sizin için olur.

Deprem olduğunda evinizdeki değerli eşyaları da sigortalamak isterseniz ek sigorta poliçelerine başvurabilirsiniz.

Her sigorta poliçesinde olduğu gibi en ucuz ve en kapsamlı teklifi almak için farklı firmalardan DASK poliçelerini incelemeyi unutmayın. Zaten bir ev sahibiyseniz, bir deprem durumunda zararınızı en aza indirmek için DASK yaptırmayı unutmayın.

DASK kapsamında evinizdeki tüm taşınmazlar ve ortak alanlar dahil ev bölümlerini kapsamaktadır. Merdiven, bahçe duvarı gibi apartman bölümlerini de kapsamaktadır.

Leave A Comment