DASK ne kadar

DASK ne kadar sorusuna net bir cevap vermek pek söz konusu değildir.

DASK primleri yıllık olarak mülkün bina türüne, brüt taban alanına, inşaat yılına, kat sayısına ve deprem risk grubuna göre hesaplanır ve bulunduğu mahalleye ve şehre göre değişecektir. Doğal afet sigortaları kurumu, DASK primlerinin tüm vatandaşların karşılayabileceği bir seviyede tutulmasını sağlar.

DASK, 5 risk bölgesine ve 3 farklı inşaat stiline çelik, beton, taş duvar ve diğer binalara göre belirlenen 15 farklı tarife oranına sahiptir. Daha yüksek bir risk olarak kabul edilen İstanbul’da yaşıyorsanız DASK sigorta priminiz daha pahalıya mal olacaktır.

DASK sigorta priminizi hesaplamak ve online poliçe satın almak için hemen sitemizde gereken alanlara girerek işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu işlemler 3 dakika içerisinde kendi başınıza yapabileceğiniz işlemlerdir.

Sigortalarını bitiş tarihinden itibaren 30 gün içinde her yıl yenileyen DASK poliçe sahipleri % 10’luk bir yenileme indiriminden yararlanmaktadır. İndirimler veya ek ücretler, mülkünüzün yapım tarihine ve kat sayısına göre değişiklik gösterir.

DASK Yaptırmaya Değer Mi?

DASK ne kadar zorunlu bir deprem sigortası olsa bile yaptırmanızın oldukça faydası vardır.

DASK hakkında bilmeniz gereken en önemli şey, sadece bir deprem nedeniyle mülkünüzün yeniden inşa veya onarım maliyetlerini karşılaması ve sınırları olmasıdır.

Yani, evinizde sahip olduğunuz herhangi bir şey, ister cihazlarınız, elektronik cihazlarınız veya mobilyalarınız olsun, DASK tarafından kapsanmayacaktır. Bu nedenle, bir deprem veya diğer doğal afetlerden zarar gören evinizin içindeki eşyaları değiştirmek için kapsamlı ev sigortası yaptırmanızı da öneririz.

Bu gibi durumlarda, ek ve tamamlayıcı bir ev sigortası poliçesine sahip olmak, DASK sigortasından bağımsız olarak bu tür kayıpların karşılanmasını sağlayacaktır.

Anlayacağınız üzere DASK zorunluluğu dışında da yaptırmaya değer bir poliçedir. Bir evde hem abonelik açtırmak hem ev kiralamak gibi işlemlerin yapılması için de DASK yaptırılmış olması gerekir. Evinizde yaşanabilecek deprem ile ilgili sorunları sıfıra indirmek için DASK sigortasını yaptırmayı unutmayın. Hemen poliçe sorgulamak için sitemizden gereken yerlere girerek 3 dakika içerisinde işlemlerinizi rahatça tamamlayabilirsiniz.

Leave A Comment